Liječenje prijeloma kostiju kirurškim pristupom
Prijelomi u području šake
Primarno zbrinjavanje prijeloma šake uključuje točnu dijagnozu, kontrolu boli, repoziciju ako je potrebno te imobilizaciju prijeloma i operacijsko liječenje ako je potrebno.
Prijelomi falanga i metakarpalnih kostiju među najčešćim su prijelomima koštanog sustava i čine 10 posto svih prijeloma. Uz prijelome karpalnih kostiju, predstavljaju značajan dio prijeloma gornjih ekstremiteta. Distalna falanga najčešće je prijelom kosti u šaci, a slijede je metakarpalne kosti. Prijelomi metakarpusa češće se vide kod odraslih, dok su prijelomi falange češći u djece Otprilike 20 posto metakarpalnih i falangealnih prijeloma su intraartikularni.
Prijelomi ručnog zgloba
Prijelomi ručnog zgloba su najčešći prijelomi gornjeg ekstremiteta koji se jednako učestalošću pojavljuju u dječjoj i odrasloj dobi. Dijagnoza prijeloma u području ručnog zgloba i šake se postavlja temeljem anamnestičkih podataka, kliničke slike te kliničkog pregleda. Kod sumnje na prijelom kosti uvijek je potrebna daljnja dijagnostička obrada u smislu RTG snimki u dva smjera, kojima se postavlja dijagnoza, karakterizira tip prijeloma te određuje način liječenja. Kod nekih vrsta prijeloma potrebno je učiniti i dodatnu dijagnostiku u vidu CT zahvaćene šake odnosno ručnog zgloba. Kada se postavi definitivna dijagnoza prijeloma donosi se odluka o daljnjem liječenju. Stabilni, jednostavni prijelomi bez pomaka se uglavnom liječe konzervativno, postavljanjem imobilizacije u fiziološkom položaju bolesnika. Ovisno o tipu prijeloma imobilizacija se nosi 4 do ponekad čak i 12 tjedana. Na redovitim kontrolama vrše se kontrolne snimke na kojima se prati cijeljenje prijeloma kao i položaj ulomaka. U slučaju primarno nestabilnih višedijelnih prijeloma indicirano je operacijsko liječenje.
Operacijsko liječenje se sastoji od tzv. otvorene repozicije prijeloma, gdje se operacijskim pristupom „namješta“ slomljena kost, postižu se zadovoljavajući anatomski odnosi te se takva kost potom fiksira pločicom i vijcima ili posebnim anatomski oblikovanim osteosintetskim materijalom.
Prednost operacijskog liječenja zadobivenog prijeloma je u tome što se odmah po operaciji započinje s inicijalnom fizikalnom terapijom koja je usmjerena u povrat pokreta zahvaćenog ekstremiteta, poboljšanje cirkulacije, smanjenje otekline i smanjenje boli. U operacijskom liječenju se koriste titanski implantati koji ne zahtijevaju drugi operacijski zahvat odstranjenja nakon što prijelom zacijeli.Cilj operacijskog liječenja je vratiti normalne anatomske odnose, brže cijeljenje kosti te povratak normalne funkcije šake i ručnog zgloba.