U slučaju da imate dijagnosticiran osteoartritis te indiciranu operaciju ugradnje endoproteze koljena, kuka ili ramena, nudimo besplatne konzultacije za zainteresirane pacijente.
Nakon dogovora termina besplatnih konzultacija, preporučeno je donijeti svu medicinsku dokumentaciju poput radioloških snimki radi što preciznije dijagnoze.
Ugradnja endoproteze koljena, kuka i ramena
Cilj ovih operativnih zahvata je da se nakon operacije i rehabilitacije naši pacijenti vrate normalnom životu bez boli i ograničenja u pokretima te bez razmišljanja o tome imaju li ili nemaju umjetni zglob.
Kako nastaje osteoartritis i kako ga prepoznati?
Osteoartritis je degenerativna bolest koja može zahvatiti bilo koji zglob u tijelu. Nastaje uslijed degeneracije hrskavice koja je nužna za normalno funkcioniranje zgloba.
Osnovni simptomi osteoartritisa su bol i ograničenost kretnji u zahvaćenom zglobu koji se vremenom povećavaju.
Tko su najčešći pacijenti kod kojih se osteoartritis javlja?
Osteoartritis se najčešće javlja u starijoj životnoj dobi, no može se pojaviti i među mlađim pacijentima kao posljedica ozljeda ili sistemnih bolesti.
Vrste operacija
Prvi zglob ikada zamijenjen zglob u ljudskom tijelu bio je kuk. Danas se endoprotezom može zamijeniti svaki zglob.
U SB Arithera izvodimo operacije zamjene velikih zglobova: kuka, koljena i ramena.
Besplatne konzultacije za pacijente koji trebaju ugradnju endoproteze
Za pacijente koji imaju dijagnosticiran osteoartritis te imaju indiciranu operaciju ugradnje endoperoteze velikog zgloba – kuka, koljena ili ramena nudimo mogućnost BESPLATNIH KONZULTACIJA s voditeljem Centra za ortopediju, kirurgom IVANOM KARLAKOM, dr. med., spec. ortopedom, subspecijalistom traumatologije koštano-zglobnog sustava.
Na konzultacijama ćete biti upoznati s cjelokupnim tijekom operacijskog liječenja i postoperativne rehabilitacije te dobiti cjenovnu ponudu za kompletno liječenje. Cijena se odnosi na paket zdravstvenih usluga koji uključuje preoperativnu pripremu, anesteziju, operaciju, 5 dana bolničkog smještaja s postoperativnom njegom i fizioterapijom te 20 dana ambulantne ubrzane rehabilitacije kao i sve kontrolne preglede.
Ugradnja kukova
U Specijalnoj bolnici Arithera, naš stručni tim provodi više različitih pristupa ugradnje endoproteza kukova, što uključuje direktni prednji pristup, anterolateralni i stražnji pristup. Odluku o operacijskom pristupu donosi operater u dogovoru s pacijentom.
Što je ugradnja kukova direktnim prednjim pristupom?
Pacijenti Specijalne bolnice Arithera mogu pokrenuti operativni proces liječenja ugradnje endoproteze kuka direktnim prednjim pristupom. Ova metoda ugradnje endoproteza predstavlja novi standard ortopedskog liječenja kukova zbog boljih rezultata oporavka, smanjenu primjenu analgetika u liječenju te estetski prihvatljivijeg reza.
Direktni prednji pristup ugradnje kukova je minimalno invazivan zahvat kojim se ne presjecaju mišići.
Prednosti toga su sljedeće:
- Značajno brža rehabilitacija i povratak pokretljivosti
- Manja invazivnost zahvata
- Estetski prihvatljiviji rez, zbog čega je dobio naziv „bikini incizija“
Za provedbu ovog operativnog zahvata, naši liječnici završili su poseban program edukacije u belgijskom gradu Genku, o čemu možete pročitati ovdje.
Tijek operacijskog liječenja i rehabilitacije
Umjesto čekanja na umjetni kuk ili koljena po nekoliko mjeseci ili godina, u Specijalnoj bolnici Arithera operaciju možete učiniti već za tjedan do dva nakon pregleda. Unutar tog perioda pacijent se priprema za operaciju.
Koristimo najsuvremenije ugradbene materijale najboljih proizvođača na svijetu. Ugradbeni materijali su najčešće bescementnog tipa, ali se ugrađuju i oni koji se fiksiraju koštanim cementom ovisno o medicinskoj indikaciji.
Anestezija je najčešće regionalna, ali u dogovoru s bolesnikom i medicinskim indikacijama može biti i opća.
Pri načinu ugradnje primjenjujemo minimalno invazivan pristup tako da su postoperacijski ožiljci minimalni.
Kod primarne ugradnje implantata operacija od početka do kraja traje najviše 60 minuta, a često i kraće.
Rehabilitacija počinje odmah poslije operativnog zahvata još u krevetu, a ustajanje uz asistenciju fizioterapeuta i kontrolu operatera se najčešće događa već 12 sati nakon zahvata. Dren se odstranjuje nakon 24 do 48 sati što je individualno.
Hospitalizacija traje najviše 5 dana.
Rehabilitaciju provodi iskusan tim fizijatara i fizioterapeuta prema najsuvremenijim procedurama fizioterapije koje podrazumijevaju elektroterapiju, robotsku rehabilitaciju, hidrokineziterapiju u posebno prilagođenom bazenu za individualno vježbanje i vježbe u dvorani. Kompletan rehabilitacijski postupak se završava u periodu od 4 do 6 tjedana nakon čega operirana osoba biva potpuno osposobljena za normalan život i kretanje.
Operacijsko liječenje se izvodi u SB Arithera, Bukovačka cesta 1, Zagreb, a postoperativna rehabilitacija u Centru za fizioterapiju na adresi Petrova 128, Zagreb.