Najčešći deformitet kralježnice je skolioza, koju predstavlja svako postranično iskrivljenje kralježnice. Kralježnica se krivi u obliku sova „S“ ili „C“. Skolioza se može pojaviti kod svih dobnih skupina, a najčešće se dijagnosticira u ranom djetinjstvu ili adolescenciji tijekom faze rasta. U većini slučajeva, skolioza se dijagnosticira u blagom stanju zbog čega u ranoj fazi može biti i neprimjetna. Međutim, preveliko iskrivljenje može omesti rad vitalnih tjelesnih funkcija, pa čak otežati i disanje jer teška zakrivljenost kralježnice smanjuje plućima prostor za rad, a i rad srca može biti u opasnosti.
Što uzrokuje skoliozu?
Uzrok skolioze i dan danas je relativno nepoznat. Uzroke mogu uključiti različita stanja poput cerebralne paralize, mišićne distrofije, poliomijelitisa i juvenilne osteoporoze. Međutim, nekim uzrocima skolioze pripisuju i nepravilno držanje uzrokovano korištenjem mobitela, kao i dugog perioda sjedenja pred računalom.
Tko su najčešći pacijenti i dijagnoze?
Od vrsti skolioza, najčešća je tzv. idiopatska skolioza koja čini 70% svih deformacija. Ona se javlja uglavnom u dječjoj dobi, ali dio skolioza pogoršava se i u odrasloj dobi. Negdje oko 40. godine života, osobito kod žena, javljaju se i skolioze koje su izravno povezane s degenerativnim bolestima kao rezultata dugog životnog vijeka današnjih ljudi. Ujedno postoje i prirođene, neuromuskularne skolioze, te cijela grupa tzv. sindromskih skolioza koje su vezane uz određenu pedijatrijsku bolest.
Kako prepoznati skoliozu?
Skoliozu je važno rano detektirati i liječiti jer iznimno utječe na kvalitetu života. Naime, skolioza uzrokuje jake bolove koji otežavaju kretanje i normalno funkcioniranje, a jake deformacije mogu dovesti do disbalansa trupa, čak utjecati i na neurološki sustav. Teži slučajevi zahtijevaju i operaciju.
Ako sumnjate na skoliozu, pogotovo kod djece i adolescenata kao najčešće oboljelih, promotrite postoje li sljedeći simptomi ili znakovi:
- problemi prilikom testa pretklona na sistematskom pregledu školske djece
- neravnomjerna ramena koja nisu jednakog položaja i visine
- jedna noga duža od druge
- primjetna razlika u duljini ruke dok dijete stoji
- lopatice koje nisu u istoj visini
- neravnomjerni struk
- viši kukovi jednog od drugog
- izbočenja lijeve ili desne strane tijela
U slučajevima teže skolioze promotrite sljedeće simptome:
- pomicanje kralježnice
- izraženija rebra
- izražena bol u leđima
- poteškoće s disanjem
Kako liječnici Arithere pristupaju skoliozi?
Liječnik specijaliziran za skoliozu u Specijalnoj bolnici Arithera je dr. sc. Mislav Čimić s užom specijalizacijom iz traumatologije lokomotornog sustava i užom specijalizacijom iz dječje ortopedije. Sa bogatim iskustvom liječenja skolioze i stotinama operacija svih deformacija kralježnice, dr. sc. Mislav Čimić je ujedno i član Aritherinog tima za kirurgiju kralježnice, zbog čega je spreman pružiti odgovor na cijeli spektar potencijalno potrebnih tretmana i stanja.
📝 Upoznajte dr. sc. liječnika Mislava Čimića dr. med. i rezervirajte termin
Uz podršku svojeg tima, doktor Čimić primjenjuje sljedeći princip liječenja:
- Iskrivljenje od 20 do 40 stupnjeva: neoperacijsko liječenje ortozama (korektivni steznici) te primjena fizikalne terapije kao potencijalne dodatne metode
📖 Fizikalna terapija u Aritheri
- Iskrivljenje veće od 40 stupnjeva: primjena operacijskog liječenja deformiteta kralježnice
Tko su kandidati za operaciju?
Ono što je važno za znati je da faktori za potrebu operacije skolioze ne uključuju samo iskrivljenje kralježnice, nego i potencijalne uzroke koji mogu u ranoj životnoj dobi dovesti do oštećenja rada srca i pluća, kao i do neuroloških ispada. U slučaju da je potrebna operacija, naše kirurške dvorane opremljene su najsuvremenijom tehnologijom i za najsloženije slučajeve skolioze. Tijekom boravka na bolničkom liječenju uz djecu mogu biti prisutni i roditelji.