Ugradnja umjetnog diska kralježnice
Epidemiološki podaci kažu da je 9,5 posto svjetske populacije hendikepirano zbog križobolje, najčešće u najboljim radno aktivnim godinama, zbog čega znatan novac odlazi na bolovanja i različite oblike liječenja križobolja. Liječenje križobolje fizioterapijom uspješno je kod 20 do 30 posto bolesnika. A koje je rješenje za pacijente kod kojih fizioterapija ne postigne odgovarajući rezultat?
Što je ugradnja umjetnog diska?
Ova metoda omogućuje da se cijeli bolesni disk izvadi i zamijeni umjetnim koji će stabilizirati kralježnicu, odstraniti “bolni supstrat”, očuvati pokretljivost i sačuvati susjedne segmente od dodatnog opterećenja.
Koje su indikacije za ugradnju umjetnog diska?
Indikacije za operaciju ugradnje umjetnog diska je križobolja koja usprkos terapiji traje neprekidno barem 6 mjeseci. Dijagnostičkom obradom je potrebno dokazati da se radi o boli koja potječe od degeneriranog diska, a da u boli ne sudjeluju zglobovi kralježnice. Najbolji rezultati postižu se kod mlađih, radno aktivnih pacijenata.
U slučaju da se operativni zahvat zamjene diska ne učini na vrijeme, posljedično disk i fasetni zglob budu potpuno uništeni i tada u obzir dolazi jedino fuzija tj. trajno ukočenje zgloba.
Fuzijom bolesnog dijela kralježnice se većina pacijenata rješava bolova kroz neko vrijeme. Oko 7-10 godina nakon operacije, 30% operiranih pacijenata ima problem na susjednom nivou. Zbog toga, u slučaju nemogućnosti izliječenja bolne kralježnice fizioterapijom i SPM metodama, naši vertebrolozi preporučuju ugradnju umjetnog diska.
Nekoliko je razloga:
- ugradnjom umjetnog diska čuva se gibljivost u navedenom nivou
- čuvaju se susjedni nivoi od opterećenja
- postiže se optimalni balans kralježnice u profilu
- rehabilitacija je kratka, a povratak svakodnevnim aktivnostima brz
- bavljenje aktivnim sportom moguće je 4 do 6 mjeseci od ugradnje umjetnog diska
- uspješno se rješava najveći problem – a to je BOL