Akne
Akne su uobičajeni kronični poremećaj kože koji zahvaća folikul dlake i žlijezdu lojnicu, pri čemu dolazi do širenja i začepljenja folikula te posljedične upale.
Kod koga se pojavljuju akne?
Akne se pojavljuju i kod muškaraca i kod žena neovisno o rasi. Najčešće se pojavljuje u adolescenata i mlađih odraslih osoba – čak 85% adolescenata u dobi od 16 do 18 godina ima akne. Usprkos navedenom, akne se pojavljuju i u dječjoj dobi te u odraslih osoba.
Što uzrokuje akne?
Akne su multifaktorijalna bolest, međutim točni mehanizmi nastanka do danas nisu u potpunosti poznati.
Neki od poznatih faktora za nastak akni su:
- pojavnost akni u obitelji
- endogeni i egzogeni androgeni hormoni
- bakterije (Cutibacterium acnes)
- poremećeni mehanizmi urođene imunosti (pojačan produkcija upalnih medijatora)
- okluzija folikula dlake
Pojava akni može biti izazvana:
- sindromom policističnih jajnika
- lijekovima – steroidi, hormoni, antikonvulzivi, inhibitori receptora epidermalnog faktora rasta i drugi
- primjena okluzivne (komedogene) kozmetike
- prehrana bogata mliječnim proizvodima i hranom s visokim glikemijskim indeksom
Koja su klinička obilježja akni?
Akne se često pojavljuju samo u području lica, međutim mogu zahvatiti i vrat, prsa i leđa.
Kliničku sliku karateriziraju:
- otvoreni i zatvoreni neupaljeni komedoni (miteseri i bijele ”točkice”)
- upalne papule i pustule (kod težih kliničkih oblika upalni nodusi i pseudociste)
- postupalne eritematozne ili hiperpigmentirane mrlje i ožiljci
- utjecaj na psihofizičko zdravlje
Težina kliničke slike se klasificira kao blaga, umjerena ili teška s obzirom na broj prethodno navedenih karakterističnih kožnih lezija.
Koje pretrage je moguće učiniti kod pacijenata s aknama?
U većini slučajeva dijagnostička obrada pacijenata nije potrebna. Prema mišljenju nadležnog liječnika dodatno je moguće učiniti mikrobiološke briseve kože te evenutalno homonsku obradu kod žena.
Kako se liječe akne?
Osnova liječenja akne, bez obzira na težinu kliničke slike, je adekvatna njega kože preparatima namjenjenima za kožu sklonu nepravilnostima/aknama.
Blagi oblik akne
U ovom obliku akne primjenjuje se lokalna terapija preparatima poput adapalen kreme ili gela, benzil-peroksida te azelaične ili salicilne kiseline kao antiseptičkih i/ili keratolitičkih sredstava.
Umjereni oblik akne
U lokalnoj terapiji se koriste prethodno navedeni preparati, međutim češće u kombinaciji nego samostalno. Tako na primjer dobar terapijski učinak ima kombinacija benzil-peroksida i klindamicina (antibiotik) ili kombinacija adapalena i benzil-peroksida. U slučaju da lokalna terapija ne daje zadovoljavajući terapijski učinak, u terapiju se uvodi sustavna peroralna antibiotska terapija. Od antibiotika se primjenjuje doksiciklin i azitromicin po specifičnim shemama primjene namjenjenima baš za liječenje akne.
Teški oblik akne
Kada se radi o teškoj kliničkoj slici akne najbolje rezultate liječenja daje terapija peroralnim retinoidima (derivati vitamina A) – isotretionin u dozi koja ovisi o tjelesnoj težini pacijenta i težini same kliničke slike. Retinoidi su lijekovi koji imaju brojne nuspojave te je potreban oprez kod primjene i redovite kontrole nadležnog liječnika.
U slučaju dokazanog hormonskog disbalansa kod žena (npr. sindrom policističnih jajnika), kao dodatno liječenje akne, u obzir dolazi i uvođenje oralne hormonske kontracepcije.
Kakva je prognoza akni?
Najčešće se akne povuku do 25. godine života, međutim kod određenih pacijenta, poglavito žena, one mogu i dalje perzistirati. Liječenje izotretinoinom može dovesti do dugotrajne remisije u mnogih bolesnika.
Iako je najveća učestalost pojavnosti akne u adolescenata, akne se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi, uključujući djetinjstvo te odraslu dob. Upravo radi toga akne imaju značajan psihološki učinak na bolesnika koji se jedino može spriječiti ili ublažiti pravodobnim i adekvatnim liječenjem.