Beskrvna medicina – novo područje medicine
Bestransfuzijska (beskrvna medicina) isključuje primjenu tuđe krvi (autologna je dopuštena u određenim okolnostima), a temelji se na programima liječenja uz primjenu lijekova alternativnih transfuziji krvi i korištenju beskrvne tehnologije.
Krv u beskrvnoj medicini ima privilegiranu ulogu. Ona se ne smatra bezopasnim lijekom odnosno lijekom široke potrošnje, nego specifičnim tjelesnim tkivom te se sukladno tomu klinička medicina prema transfuzijama krvi odnosi kao prema transplantaciji tjelesnih organa.
S obzirom da se u beskrvnom liječenju ne primjenjuje krv, to znači da je ovakvo liječenje oslobođeno sumnji na moguću zarazu jer ne postoji mogućnost prijenosa uzročnika bolesti inficiranom krvlju niti nastanka neželjenih transfuzijskih reakcija. Iz tih je razloga beskrvno liječenje zdravije, manje rizično i u gospodarski razvijenim zemljama ekonomski isplativije.
Primarnu ulogu imaju liječnik i njegov tim koji moraju biti dobro upoznati sa svim lijekovima koji zamjenjuju transfuziju krvi i praktično osposobljeni za beskrvno liječenje kako bi beskrvna tehnologija bila na ispravan način i pravodobno primijenjena.
Pojam alternativnih lijekova transfuziji krvi odnosi se na skupine lijekova koji ubrzavaju stvaranje i razvoj novih krvnih stanica stimuliranjem koštane srži, održavaju volumen krvi (npr. plazma ekspanderi), prenose kisik tkivima te zaustavljaju odnosno sprječavaju krvarenje čime ostvaruju dva važna učinka – nadoknađuju cirkulirajući volumen krvi odnosno smanjuju njen gubitak.
Suvremena beskrvna tehnologija usmjerena je na postupke za smanjivanje krvarenja, uštedu krvi i očuvanje volumena krvi prilikom operacija i drugih medicinskih postupaka. Programi beskrvnog liječenja su klasično kirurško liječenje zamijenili s postupcima minimalno invazivne kirurgije koja koristi:
- specijalizirane kirurške instrumente (argonske zrake, laser, ultrazvučne vibracije, elektromagnetnu energiju) koji omogućuju precizne kirurške rezove uz istovremeno zaustavljanje krvarenja zatvaranjem krvnih žila
- metode endoskopije, laparoskopije i videoprikaza kojima se smanjuje traumatiziranje tkiva…
Beskrvnom tehnologijom kirurški zahvati mogu se obavljati pri nižim vrijednostima hemoglobina. Mnogi liječnici primjenjuju transfuziju krvi kada hemoglobin padne ispod vrijednosti od 100 g/l krvi. Suvremenom beskrvnom tehnologijom veliki kirurški zahvati uspješno su izvršeni uz hemoglobin od 20 do 30 g/l krvi.
Alternativni lijekovi transfuziji krvi i suvremena beskrvna tehnologija komplementarni su i njihov je zajednički cilj očuvanje krvi i, sukladno tome, smanjenje potrebe za transfuzijom.