INDIKACIJA – Moždani udar
Moždani udar je iznenadni neurološki deficit uzrokovan poremećajem dotoka krvi i kisika u mozak uslijed začepljenja ili prsnuća krvnih žila i izljeva krvi u mozak. Bez kisika i hranjivih tvari stanice mozga brzo se oštećuju i odumiru.
Moždani udar izravno oštećuje neurone u mozgu i uzrokuju lezije na mozgu a time i poremećaje u kretanju, govoru, osjećajima i razmišljanju, ovisno koje područje mozga je zahvaćeno.
Najčešći simptomi moždanog udara su:
- Paraliza ili oduzetost lica, ruku i nogu. Iznenadna utrnulost, oduzetost ili slabost ruke, noge ili lica, često samo jedne strane tijela.
- Smetnje u govoru i razumijevanju govora. Otežanoi nerazumljivo izgovaranje riječi, razumijevanja govora i značaja riječi.
- Smetnje vida. Zamagljenvid djelomično ili privremeni gubitak vida.
- Snažne glavobolje često praćene mučninama, povraćanjem i vrtoglavicama.
- Poremećaj hodanja. Smetnje ravnoteže, zanošenje u hodu i gubitak koordinacije pokreta.
Posljedice moždanog udara su gubitak motoričkih funkcija (npr. pokreti ruku ili hodanje), kognitivnih sposobnosti (npr. govor ili pamćenje) te rezultira smanjenom sposobnošću samostalnog svakodnevnog funkcioniranja.
Liječenje i rehabilitacija
Važno je započeti sa intenzivnom rehabilitacijom čim prije, vrlo brzo nakon moždanog udara, a kako bi se postigli čim bolji rezultati oporavka. Robotska neurorehabilitacija omogućit će brzu obnovu motorike.
Cilj rehabilitacije je oporavak izgubljenih vještina i sposobnosti koliko god je maksimalno moguće, čim je prije moguće. Ovisno o stupnju oštećenja i intenzitetu nesposobnosti, sprovodi se personaliziran plan terapije prilagođena svakom pacijentu.
U Hrvatskoj moždani udar doživi oko 16.000 osoba, a u svijetu 17 milijuna osoba godišnje. Izvor: HZJZ.