Opis zahvata
Na lumbalnu kralježnicu je moguće pristupiti s prednje strane ili s boka koristeći minimalno invazivni pristup. Kroz male rezove kože i razmicanjem mišićnih vlakana se pristupa na prednji dio kralježnice bez otvaranja trbušne šupljine. Razmicanjem kralježaka i postavljanjem umetaka na mjesto diskova se postiže oslobađanje pritisnutih živčanih korijenova koji su razlog bolova. Ujedno se postiže stabilna kralježnica postavljena u dobrom položaju što smanjuje bolove u križima. Prednost ovakvog pristupa je očuvanje važnih mišićnih skupina, brži oporavak pacijenta, bolja mogućnost korigiranja osovine kralježnice, brže koštano spajanje (fuzija) i bolji konačan rezultat. Najčešći razlozi za primjenu ovog pristupa su pomak kralježaka (spondilolisteza prvog i drugog stupnja), iskrivljenje kralježnice (skolioza), degenerativna bolest intervertebralnog diska, gubitak osovine kralježnice i prethodni neuspješni operativni zahvati.
Indikacije
Pacijenti koji imaju jake bolove u križima sa širenjem u jednu ili obje noge su mogući kandidati za ovakvu vrstu operativnog zahvata nakon što su prethodno isprobali druge konzervativne metode liječenja. Pristupu je posebno pogodan za pacijente koji su već ranije imali jedan ili više operativnih zahvata, a i dalje imaju jednake ili veće tegobe.
Priprema za zahvat
Pacijent prije operativnog zahvata prolazi redovitu pripremu kao i za druge operativne zahvate kralježnice.
Tijek zahvata
Tijekom operativnog zahvata pacijent leži na leđima ili na boku. Zahvat se uvijek izvodi u općoj anesteziji (pacijent je uspavan). Trajanje operativnog zahvata je obično oko 1-3h ovisno o broju razina koje je potrebno uključiti.
Postoperativni protokoli i oporavak
Pacijent se nakon operativnog zahvata diže iz kreveta ili na dan operativnog zahvata ili najkasnije prvi postoperativni dan. S fizikalnom terapijom se počinje prvi dan nakon operativnog zahvata. Pacijent se može vratiti punom opsegu životnih aktivnosti 2-3 mjeseca nakon operativnog zahvata.