Liječenje deformiteta kralježnice
Primjenjujemo tri načina liječenja:
- Fizikalna terapija
- Neoperacijsko liječenje s ortozom
Služi da u ranoj fazi skolioze spriječimo njezinu progresiju. Svjetska su istraživanja pokazala da je konačni rezultat liječenja ortozom poboljšanje od prosječno tek sedam stupnjeva. Prema tome, ortozu treba primijeniti rano u djetinjstvu, kad je kralježnica još savitljiva i kada ortozom zaustavljamo progresiju bolesti. Fizikalna terapija služi kao dodatno liječenje dugogodišnjem nošenju ortoza što traje po deset, petnaest godina, a ortoza se nosi i po 23 sata dnevno. Danas nastojimo u ranoj fazi predvidjeti rezultat liječenja ortozom, i kada zaključimo da je to gubitak vremena ili bespotrebno mučenje djeteta, primjenjujemo rane operativne zahvate.
- Operacijsko liječenje
Indikacije za operaciju nisu vezane samo uz stupanj deformacije kralježnice, već i uz ono što skolioza može prouzročiti. Skolioze dovode do kroničnih bolova, mogu dovesti i do neuroloških ispada, a u ranoj životnoj dobi mogu dovesti do oštećenja rada srca i pluća. Optimalno vrijeme za definitivnu operaciju je raniji pubertet (od 12. do 15. god.). Preventivne operacijske zahvate radimo u ranoj dječjoj dobi kada ne možemo dočekati pubertet, odnosno kada ustanovimo da ortozom viže ne možemo kontrolirati krivinu te kada bi daljnje odgađanje operacije dovelo do ireverzibilnih promjena. Operacije skolioze u starijoj životnoj dobi (60+) nose 5% operacijskog mortaliteta. Postoje i specifične bolesti (neurofibromatoza) gdje liječenje deformacija kralježnice ima izuzetno visok neurološki rizik.
Neliječene skolioze dovode do estetske neprihvatljivosti te do posljedica koje je teže liječiti od same bolesti.
Djevojčica Qendresa G. (14 god.) sa dijagnozom idiopatske skolioze od 140 stupnjeva operirana je u SB Arithera. Nakon 2 operativna zahvata postignuta je korekcija od oko 80%.